Zasilanie dronów – ciekawostki

UAV (Unmanned Aerial Vehicles) coraz częściej zaczynają współpracować z systemami fotowoltaicznymi. Pisaliśmy już o tym, jak Warszawski start-up zaproponował wykorzystanie dronów wyposażonych w kamery termowizyjne do diagnostyki farm fotowoltaicznych w artykule „Diagnostyka farmy fotowoltaicznej możliwa za pomocą dronów”. Tym razem to fotowoltaika ma posłużyć dronom zasilając je w energię umożliwiającą nawet czterokrotne wydłużenie czasu ich lotu.

Alta Devices, amerykańska firma mogąca pochwalić się światowym rekordem wydajności ogniw fotowoltaicznych (28,8%) przy współpracy z Airware opracowała system cienkich i lekkich materiałów PV, które zamontowane na skrzydłach UAV mogą przyczynić się do znacznego wydłużenia czasu jego lotu. Przy odpowiednim poziomie nasłonecznienia projekt drona potrafi spędzić w locie nawet cały dzień bez konieczności lądowania.

Współpraca niesie za sobą szereg obustronnych korzyści. Airware – amerykański start-up oferujący sprzęt, oprogramowanie i usługi wzbogaci swoją ofertę o system zasilania dronów energią słoneczną. Alta Devices rozszerzy grono odbiorców paneli wykonanych w technologii AnyLight. Efekt współpracy może całkowicie zmienić i rozszerzyć zakres wykorzystania UAV. Dyrektor Alta Devices przewiduje możliwość wykorzystania systemów bezzałogowych również w rolnictwie, ratownictwie i geodezji.

Źródło: http://panele-fotowoltaiczne.pl/fotowoltaika-porady/drony-zasilane-energia-sloneczna